• VİNÇLERİN FİYATINI ETKİLEYEN UNSURLAR Arnikon
  Firmamızdan Haberler
  MEDYA ve BLOG
  Haber, Duyuru, ve Makale Bloğumuz...

VİNÇLERİN FİYATINI ETKİLEYEN UNSURLAR

126     Admin     MAKALE    10/08/2022       154

VİNÇLERİN FİYATINI ETKİLEYEN UNSURLAR

Vinçlerin maliyetlerini etkileyen tüm unsurlar ve faktörler hakkında bu makalemizi begenerek okuyacağınızı umuyoruz.

Her gün, bize ulaşan müşterilerimizden yeni bir gezer vinç teklif talebi alıyoruz. Yeni bir binaya taşınıyorlar, eski veya modası geçmiş bir vinci değiştiriyorlar, ilk kez bir gezer vinç satın alıyorlar veya işyerlerinin malzeme taşıma yeteneklerini genişletmek istiyorlar. Sonuç olarak, bir gezer vincin maliyetini arıyorlar.

Türkiye’de, her türden sektördeki müşteriler için vinç projelerine teklif verme, tasarlama ve montajı konusunda 15 yılı aşkın bir deneyime sahibiz. Tesisinize yeni bir gezer vinç satın almak için araştırmanıza yeni başlıyorsanız, bir vincin maliyetini etkileyen faktörleri bilmenizde fayda var.

Bir gezer köprülü vinç projesi için nasıl bütçe oluşturacağınızı anlamanıza yardımcı olmak amacıyla, yeni bir gezer köprülü vinç sisteminin fiyatını etkileyebilecek farklı faktörleri ele almak için bu blog yazımızı yazdık.


Bir Gezer Vincin Fiyatını Ne Etkiler ?

resim

İşletmeniz için doğru tipte gezer vinç aldığınızdan emin olmak için, teklif alırken bir gezer vinç üreticisiyle iletişime geçtiğinizde aşağıdaki bilgileri vermeye hazır olmalısınız:

 • İhtiyacınız olan vinç türü
 • Vincinizin aksı veya hol boyu raylarının merkezden merkeze yatay mesafesi
 • Vincinizin kaldırması gereken kapasite veya maksimum nominal yük
 • Vincinizin tahmini yüksekliği veya gerekli kaldırma yüksekliği
 • Vinciniz için istediğiniz hızlar nedir ?
 • Vincinizi ne sıklıkla kullanacaksınız ?
 • Vincinizin çalışacağı ortam
 • Bir yürüme yoluna ihtiyacınız varsa, kolonlar arası mesafe bilgisi
 • İşletme veya kurulum için herhangi bir özel özellik veya yapısal gereklilik var mı?

Bu sorulara vereceğiniz cevaplara göre ihtiyacınız olan vincin maliyeti ortaya çıkacaktır.


Ne Tür Gezer Vince ihtiyacınız var ?

Bir gezer vinç, karmaşık birçok ekipmandan oluşur ve aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı tipte gezer vinç vardır. Vinci çalıştırmak için gereken gezer vinç bileşenlerinin karmaşıklığı, vinci tasarlamak için gereken mühendislik ve uygulama (çalışma ortamı veya kaldırılan malzemeler), ne tür bir vince ihtiyacınız olacağını belirleyecektir. İhtiyacınız olan vinç tipine göre, vinçlerin fiyatları değişkenlik gösterecektir.


Kaldırma Kapasitesi veya Maksimum Nominal Yük Nedir?

Vinç kapasitesi, belirli bir çalışma konfigürasyonunda ve belirli bir kullanım koşulunda vince uygulanabilecek maksimum yüktür.

Üretici danışmanlık sağlamak için sahaya geldiğinde, kapasiteyi şu konulara göre hesaplayabilir:

 • Kaldıracağınız malzemenin boyutu ve ağırlığı
 • Kullanılması gerekebilecek kanca altı kaldırma aparatları
 • Tek vinç veya çift vinç konfigürasyonu
 • Gelecekteki vinç kullanımı veya yetenekleri için diğer hususlar

Büyük kapasite, geniş açıklık veya ciddi çalışma sınıflandırması gerektiren bir vinç, özel bir tasarım gerektirebilir; bu tarz vinçleri imal etmek için işçilik ve malzeme ücretlerinde önemli artışlar olacaktır. Ayrıca ihtiyaç olan mekanizma seçimlerinden kaynaklı kapasite arttıkça, vincin fiyatı da artacaktır.

vinc resmi

Açıklık ve kapasite, bir gezer vinç sisteminin toplam maliyetine etki eden en büyük iki faktördür.


Vincinizin Hizmet Sınıflandırması veya FEM´e göre Çalışma Sınıfı Nedir ?

Bir gezer vinç üreticisi, aşağıdaki kriterleri kullanarak özel kaldırma uygulamanız için ne tür bir vinç çalışma sınıfınıza ihtiyaç olduğunuzu belirleyebilir:

 • Kaldıracağınız malzemenin boyutu ve ağırlığı
 • Kullanılması gerekebilecek kanca altı kaldırma aparatları
 • Tek vinç veya çift vinç konfigürasyonu
 • Gelecekteki vinç kullanımı veya yetenekleri için diğer hususlar
 • Vinç ne sıklıkla kullanılacak?
 • Vincin ekipmanı veya malzemeleri ne kadar hızlı transfer etmesi gerekecek?
 • Vincin saatte kaç kaldırma yapması gerekecek?
 • Tesisinizdeki malzemeyi vincin ne kadar uzağa taşıması gerekiyor?
 • Hareket edecek malzemelerin ortalama nominal yükü nedir?
 • Vinç ne sıklıkla tam kapasitede kaldırma yapacak?
 • Vinç ne tür bir ortamda çalışacak?

İhtiyacınız olan çalışma sınıfına göre mekanizma gruplarının hesaplamaları yapılır, çalışma sınıfının artması fiyatı yukarı doğru çeker, fiyat artar.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için Vinçlerde FEM Sınıfları adlı blog yazımızı inceleyebilirsiniz.


Çalışma Ortamı Nedir?

Yüksek ısı, kimyasallar veya dumanlar, buhar, toz veya aşırı nem gibi çevresel faktörler, vincin çalışma ömrünü uzatmak için özel metal kaplamalar ve özel bileşenler gerektirebilir.

Vincin kurulacağı ve çalıştırılacağı ciddi veya tehlikeli bir çalışma ortamı, gezer vincin maliyetini farklı şekilde etkileyecektir.

Atık su arıtma tesisleri, gübre tesisleri ve petrol ve gaz işleme tesisleri gibi tesisler patlamaya dayanıklı (Ex-Proof Vinçler) gerektirir. Bu, ekipmanın herhangi bir kıvılcım üretemeyeceği anlamına gelir. Bu tür vinçleri, patlamaya dayanıklı hale getirmek için özel olarak tasarlanmış bir elektrik sistemi ve motorlar kullanılır; ancak bunların tasarımı ve kurulumu normal bir vince göre oldukça pahalıdır.


Hol Uzunluğu (Hol boyu) Nedir ?

Hol uzunluğu, bir gezer vinç projesine malzeme maliyetleri ekleyebilir ve vincin bileşenlerinin daha yüksek bir kapasiteye kadar boyutlandırılmasını gerektirebilir.

Uzun bir holünüz varsa, holde hızlı bir şekilde ileri-geri hareket etmek için daha hızlı bir arabaya ve vince ihtiyacınız olabilir. Yüksek hız, vincin bileşenlerinin seçimindeki teker, redüktör ve motor grubununun daha yüksek kapasitede seçilmesi anlamına gelir, bu da vincinizin fiyatını arttıran bir unsurdur.


İşletme veya Kurulum için Bina veya Yapısal Gereksinimler Nelerdir ?

Yeni bir inşaat tesisine bir tavan vinci kuruluyorsa, tipik olarak hol boyu kirişleri inşaat süreci sırasında kurulacaktır ve vinç üreticisinin teklif sürecine hol yapısını dahil etmesi gerekmeyecektir. Vinç holü toleransları standart inşaat kodlarından çok daha fazla sapma olasılığı vardır, bu yüzden inşaat yükleniciniz bu duruma özellikle dikkat etmelidir. Tolerans dışı olan bir holün onarılması, kuruluma önemli maliyetler katabilir.

Çoğu vinç üreticisi, kurum içi yapısal onarım veya sertifikasyon hizmetleri sunmaz, bu nedenle, beton yüklenicilerinin veya yapı mühendislerinin tesisinize danışmanlık sağlamasıyla ilgili ek maliyetleri de göz önünde bulundurmanız gerekir. Mevcut bina yapısının ve temelinin, bir gezer vinç sisteminin kurulumundan kaynaklanan ek yükleri kaldırabileceğini belirlemeleri gerekecektir.

Artık bir gezer köprülü vincin maliyetini belirlemede yer alan tüm farklı hususları ve faktörleri anladığınıza göre, ihtiyacınız olan vinç teklifi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Kurulduğumuzdan bu güne kadar Kalite Güven İstikrar prensibimizden taviz vermedik.

çünkü her bir müşterimizin en iyisine layık olduğu biliyoruz. Ürettiğimiz her Vinç_Sistemi bizi temsil eder ve doğal referanslarımızdandır. Memnun müşterilerimizden bazıları...