• Makale, Haber ve Duyuru Bloğumuz..
    Firmamızdan Haberler
    MEDYA ve BLOG
    Haber, Duyuru, ve Makale Bloğumuz...

MAKALE Kategorisi

Frekans Konvertörü ( Frekans İnvertörü ) Nedir ?
20     Admin     MAKALE     22/12/2020       1155

Frekans Konvertörü ( Frekans İnvertörü ) Nedir ?

İnvertör, ya da frekans invertörü, elektrik motorlarının hızını düzenleyen bir cihazdır.

Genel olarak asenkron motor devirlerinin kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Bir asenkron motorun devir kontrolü iki farklı şekilde yapılabilir .
1- Kutup sayısı değiştirilerek
2- Motor Besleme enerji frekansı değiştirilerek
Çift devirli motor kullanılmadığı sürece ; kurulumda olan motorun kutup sayısı değiştirmek imkansız olduğundan dolayı , besleme frekansı değiştirilerek motor devir kontrolü yani motor hız kontrolü yapılabilir .Tam da bu noktada projenize frekans invertörlerini dahil etmeniz gerekmektedir. Frekans invertörleri ile motor devrini ; motorun en düşük ve en yüksek devirleri arasında istenilen noktada tutarak hız kontrolü yapmak mümkündür.
Frekans invertörlerinde; aşırı yük, aşırı akım , düşük ve aşırı gerilim, aşırı sıcaklık, kısa devre vb. korumalar bulunmaktadır. Frekans invertörleri ; şebeke gerilimlerini doğrultur , şebekede meydana gelen bütün gerilim dalgalanmalarını , pikleri , zarar verici elektrik akıntılarını, donanım mekanizmalarında bulunan kondansatör ve bobinler yardımıyla emer, filtreleyip temizler.Bu özellikleri sayesinde kullanılan asenkron motorun ömrü uzatılmış olur. Bunun yanında frekans invertörüne acil durdurma aygıtı takılıp uygun donanımlar hazırlandığı sürece sistemde meydana gelebilecek herhangi bir aksiyonel durumda cihazınız kendisini ve motorunuzu koruma altına alabilir.
Günümüzde birçok inverter artık PLC fonksiyonu ile birlikte üretilmektedir. İnvertörlerin bu akıllı uygulamaları sayesinde asenkron motorunuzu istediğiniz gibi dans ettirebilir, PID metodu ve MASTER-SLAVE gibi bir çok sayısız uygulamayı inverterlerle yapabilirsiniz. Frekans invertörleri taşınan ürünün hassasiyeti göz önüne alındığında ; yumuşak kalkış ve yumuşak duruş özelliği , ayarlanabilir rampa süreleri , motorun anlık akım-gerilim-frekans eğrilerinin takibi , PLC donanımı eklendiği takdirde anti-sway, anti-grab ve yüke göre hız kontrolü, anlık hata kodları, motor tanıma özellikleri ve kalitesiyle Arnikon Mühendislik ve Vinç Sistemleri’nin vazgeçilmezi arasında girmiştir.
Arnikon Mühendislik ve Vinç Sistemleri olarak yeni nesil teknolojiye ve kalite standartlarına uyumunu desteklediğimiz frekans invertörlerinin ; vincin kurulacağı proje sahasının ortam şartları ve iş güvenliğini dikkate aldığımız da elektriksel donanım grubumuzun bir numaralı ürünü olduğunu belirtmek isteriz.
Akıllı vinç sektöründe hala devam eden AR-GE çalışmalarımız doğrultusunda, Plc-Frekans İnvertörü-Motor ve Frekans İnvertörü-Motor donanımlarını firma olarak benimseyerek , standart vinçlerimizin tamamında Frekans İnvertörü ile Motor kontrollerini ; özel tasarım akıllı vinçlerimizde ise ; Plc ile Frekans İnvertörü-Motor kontrollerini yapmaktayız.

Akıllı Vinçler, Akıllı Çözümler
19     Admin     MAKALE     09/10/2020       911

Akıllı Vinçler, Akıllı Çözümler

Üç yıllık araştırma ve geliştirmeden sonra, akıllı vinç imalatı artık başladı.

Bu tür vinçlerin, insan müdahalesi olmadan tam otomasyon, akıllı güvenlik izleme, salınım önleme, çarpışma önleme, otomatik hız ayarı, otomatik konumlandırma, akıllı yük, senkronizasyon ve halat çekme önleme vs. gibi çeşitli akıllı işlevleri gerçekleştirebilen en gelişmiş akıllı kontrol sistemlerinden biridir. Salınım kontrolü, Köprü ve araba hızlanmasını ve yavaşlamasını kontrol ederek yük salınımını sınırlar. salınım kontrolü, daha hızlı yük taşıma ve daha hassas konumlandırma sağlar. bu özellik aynı zamanda yüke, vince ve çevredeki alana zarar verme riskini de azaltır. Aktif salınım kontrolü, mevcut yük salınımını da azaltmak için tasarlanmıştır. Takılmayı önleme; kanca, askı veya yük yanlışlıkla bir şeye takılırsa tüm vinç hareketini durdurmak için tasarlanmıştır. Bu güvenlik işlevi, yükleri taşırken tehlikeli durum riskini azaltır ve yükün, vincin ve çevredeki alanın hasar görmesini önlemeye yardımcı olur. Uyarlanabilir hız aralığı (asr) ve genişletilmiş hız aralığı (esr) size vincinizin hızını optimize etme fırsatı sunar. boş bir kanca, yüklü bir kancanın iki katı hızda hareket ettirilebilir ve operatörün vinci kontrol etmek için en verimli yolu seçmesine olanak tanır. değişken kaldırma hızları, yavaş hızda çalışma sırasında doğruluk ve daha hızlı çalışma sırasında daha kısa yük döngüsü süreleri sağlar. Destekli yük döndürme, halatları düz tutarak ve yandan çekmeyi ortadan kaldırarak yükün döndürülmesine yardımcı olur. bu işlev, en zorlu vinç işlemlerinden birini daha basit ve daha az riskli hale getirir. bu özelliğin faydaları daha hızlı yükleme çevrim süreleri, daha uzun vinç ömrü ve sadece vincin kullanımını kolaylaştırır. Kanca merkezleme, köprüyü ve arabayı otomatik olarak doğrudan yükün üzerine konumlandırarak kaldırma sırasında yandan çekmeyi önlemek için tasarlanmıştır. bu özellik, vincinizin bileşenlerinde daha az aşınma ve yıpranma, daha hızlı yükleme süresi ve kullanım kolaylığı anlamına gelir. Kaldırma senkronizasyonu, kancaların konum farkını izler ve kontrol eder ve her bir vincin hareketini senkronize eder. bu işlev, aynı anda iki vinç kullanıldığında daha fazla doğruluk sağlar. Korunan alanlar ve çalışma sınırları, vincin girmesine izin verilmeyen üretim makineleri veya depolama alanları gibi korumalı bölgelerin tanımlanmasına izin verir. çalışma sınırları, vincinizin otomatik olarak durmak üzere tasarlandığı geçici "sanal duvarlar" oluşturur. bu işlevler, vinç ile vincin yakınındaki değerli ekipman arasındaki çarpışmaları önlemeye yardımcı olur ve böylece güvenliği artırır ve olası hasarları önler. Ani yükün önlenip, aynı zamanda yükün yumuşak bir şekilde kaldırmasını sağlar. Kaldırma sürücüsü yükün ağırlığını izler ve yük aniden kaldırılırsa, yük kaldırılana kadar kaldırma hızını otomatik olarak azaltır. Bu özellik, vincin çelik yapısının ve mekanik parçalarının ömrünü uzatarak yüke ve vince gelen ani darbeleri önlemek için özel olarak tasarlanmıştır.
Sonlu Elemanlar Metodunun Vi̇nç Uygulamalarındaki̇ Yeri̇ Ve Önemi̇
18     Admin     MAKALE     10/09/2020       797

Sonlu Elemanlar Metodunun Vi̇nç Uygulamalarındaki̇ Yeri̇ Ve Önemi̇

Sürekli gelişen ve yenilenen endüstri dünyasında, mevcut teknolojiye ayak uydurmak için çeşitli mühendislik metotlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan biri de hiç şüphesiz ‘SONLU ELEMANLAR METODUDUR ‘. Statik, Dinamik, katı ve esnek analizlerin yapılabildiği bu metotlar mühendislik ve imalatın, teorik ve pratiğin bir araya gelerek, optimum düzeyde ve maksimum verimlilikte tasarımlar ve projeler oluşturan metotlardır. Arnikon Mühendislik olarak, imalatını yaptığımız, Çift Kiriş Gezer Köprülü Vinçler, Tek Kiriş Gezer Köprülü Vinçler, Pergel vinçler, Portal Vinçler, Transfer Arabaları, Yük Asansörleri ve Özel Tasarım vinçlerin üretiminde kullanmış olduğumuz Sonlu Elemanlar Metodu ile analizleri yapılarak, müşterilerimize ‘ARNİKON MÜHENDİSLİK’ güvencesi ile teslim edilmektedir.
Demonte Kaldırma Gruplarının Vi̇nç Arabaları Üzeri̇ne Etki̇leri
17     Admin     MAKALE     20/08/2020       716

Demonte Kaldırma Gruplarının Vi̇nç Arabaları Üzeri̇ne Etki̇leri

Bir mühendislik ürünü olan Vinç arabalarımızın estetik görünüş, montaj/demontaj esnasında kolaylık ve imal edilebilirliği arttırmak için demonte edilebilir kaldırma gruplarımız dizayn edilmiştir. Tek kiriş ve çift kiriş vinç arabaları; Kaldırma Grubu, Yürütme Grubu, Tahrik Grubu, Kanca Grubu ve Bom Grubu olmak üzere 5 ana gruptan oluşmaktadır. Demonte edilebilir sistem kullanılmadan önce VDH/VDMH serisi vinç arabalarımız için aynı tonajlarda farklı kaldırma grupları tasarlanmaktaydı. Kaldırma grubu bom grubunun üzerine kaynak ile birleştirilmekte, büyük parçaların oluşturduğu yapı boya kabiliyetini düşürmekte ve ürünün görsel bütünlüğünü bozmaktaydı. Bu nedenlerden dolayı söz konusu problemler göz önünde bulundurularak demonte edilebilir kaldırma gruplarımız tasarlanmıştır. Bunun sonucunda; VDH/VDMH serisi vinç arabalarımız için aynı tonajlarda aynı kaldırma gruplarının kullanılması, Bakım ve arıza anında müdahale kolaylığı, İmal edilebilirliği kolaylaştırması sayesinde hızlı üretim/hızlı teslimat, Parça boyutlarında ki küçülme sayesinde hassas imalat, Daha küçük parçaların oluşturduğu yapı sayesinde parçaların boya ve kaplama kabiliyetinin artması, Artan kaplama kabiliyeti ile birlikte korozyon direnci yüksek ve uzun ömürlü ürünlerin imal edilmesi, Bütünü oluşturan parçaların montaj edilmeden önce boyanması vinç arabalarımızın görsel bütünlüğünü arttırmıştır.
Bogi̇e (Balans) si̇stemi̇ni̇n vi̇nç yürütme mekani̇zmalari üzeri̇ndeki̇ etki̇leri̇
16     Admin     MAKALE     27/07/2020       617

Bogi̇e (Balans) si̇stemi̇ni̇n vi̇nç yürütme mekani̇zmalari üzeri̇ndeki̇ etki̇leri̇

Vinç sistemlerinde hareketi sağlayan yürütme mekanizmalarının performans, verimlilik ve kullanım kalitesini arttırmak için bogie sistemi, mühendislik ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Yürütme mekanizmaları, yeni nesil Teker Blokları ve Bogie Sistemi ile birlikte maksimum yükleme hali ve maksimum yürütme hızında amaçlanan üstün performansa ve yüksek verimliliğe ulaşması hedeflenmektedir. Yürütme sistemlerinin çalışmasını doğrudan doğruya etkileyen konstrüktif unsurlardan biri raylardır. Rijit yapıya sahip olan vinçlerin raylardan uyumlu geçişini sağlamak, rayların pozisyonlarındaki düzensizliklerle olan bağı ortadan kaldırmak için Bogie ile birlikte bir balans sistemi oluşturulmuştur. Bogie Sistemi, vinç tam yükleme halinde ve maximum hızda çalıştığında oluşabilecek yüksek titreşimleri absorbe edip merkezkaç kuvvetlerinin etkisini en aza indirmektedir. Bu sayede, ray/teker aşınmasını minimize etmekte ve yüksek çalışma kapasitesine sahip olan vinçlerde oluşabilecek raydan çıkma tehlikesini de en aza düşürmektedir. Vinç arabalarının yürütme mekanizmalarında da kullanılan Bogie Sistemi (Sabit ve Oynar Yürüyüş Grubu) tekerlerin her daim raya basmasını ve yükün tekerlere orantılı dağılmasını sağlamaktadır. Yapılan değerlendirmeler, testler ve olumlu geri dönüşler sayesinde Bogie Sistemi ve Teker Blokları ile birlikte vinç yürütme sistemlerimizin üstün başarıya ulaştığını gözlemlemekteyiz.
Teker bloklarının yürütme si̇stemleri̇ne etki̇leri̇ ve önemi̇
15     Admin     MAKALE     05/06/2020       1096

Teker bloklarının yürütme si̇stemleri̇ne etki̇leri̇ ve önemi̇

Devamlı mukavemete (dinamik/statik) maruz kalan yürütme sistemlerinin en önemli donanımlarından biri Teker Bloklarıdır.

Yürütme sistemlerinin çalışmasını doğrudan doğruya etkileyen konstrüktif istekler ön planda tutulmalıdır. Çünkü, bu istekler krenin maksimum yükleme hali ve maksimum yürütme hızında hedeflenen etkin başarıya ve yüksek performansa ulaştırılacağı düşünülmektedir. Böyle bir öngörüyle, işletme emniyeti, yeterli ömür, montaj/demontaj esnasında kolaylık, sessiz çalışma, kolay bakım/yağlama, vb. gibi istekler her bir yürütme sisteminde bulunması gereken niteliklerdir. Bu niteliklere ulaşabilmek için yürütme sistemlerinin çalışma esnasında maruz kaldığı olumsuzluklar (Örneğin; ray hataları, yataklama hataları, imalat hataları vb.) ve montaj/demontaj aşamasında yaşanabilecek problemler çözüm odaklı düşünülmelidir. Bu amaçla söz konusu problemler göz önünde bulundurularak yürütme sistemleri için Teker Bloğu tasarım ve mühendislik ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Ar-Ge ürünü olan Teker Blokları, tamamen yerli tasarım ve özel dizayn olan monoblok gövde olarak üretilmiştir. Monoblok gövde olarak üretilmesi montaj/demontaj sürecinde kolaylık sağlamaktadır. Alternatiflerine göre daha sessiz ve hassas bir yataklama sistemine sahip olmakla rulman, teker ve dişli kutusunun ömrünü arttırmakta, ayarlanabilir teker merkezi sayesinde Ray bozukluklarının olduğu yerlerde, merkezlerde +/- 15 mm hareket imkanı sağlamaktadır. Bu değerlendirmeler sonucunda ve hedef kitleden aldığımız olumlu geri dönüşler sayesinde, yürütme sistemlerinde bulunması gereken istekleri Teker Blokları’nın karşıladığı, hedeflenen etkin başarıya ve yüksek performansa ulaştırdığı kanısına varmaktayız.

Kurulduğumuzdan bu güne kadar Kalite Güven İstikrar prensibimizden taviz vermedik.

çünkü her bir müşterimizin en iyisine layık olduğu biliyoruz. Ürettiğimiz her Vinç_Sistemi bizi temsil eder ve doğal referanslarımızdandır. Memnun müşterilerimizden bazıları...