• Makale, Haber ve Duyuru Bloğumuz.. Arnikon Mühendislik
    Firmamızdan Haberler
    MEDYA ve BLOG
    Haber, Duyuru, ve Makale Bloğumuz...

Tüm Kategoriler

Frekans Konvertörü (İnvertörü ) Nedir ?
14     Admin     MAKALE     22/12/2020       1146

Frekans Konvertörü (İnvertörü ) Nedir ?

İnvertör, ya da frekans invertörü, elektrik motorlarının hızını düzenleyen bir cihazdır.
Genel olarak asenkron motor devirlerinin kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Bir asenkron motorun devir kontrolü iki farklı şekilde yapılabilir .
1- Kutup sayısı değiştirilerek
2- Motor Besleme enerji frekansı değiştirilerek
Çift devirli motor kullanılmadığı sürece ; kurulumda olan motorun kutup sayısı değiştirmek imkansız olduğundan dolayı , besleme frekansı değiştirilerek motor devir kontrolü yani motor hız kontrolü yapılabilir .Tam da bu noktada projenize frekans invertörlerini dahil etmeniz gerekmektedir. Frekans invertörleri ile motor devrini ; motorun en düşük ve en yüksek devirleri arasında istenilen noktada tutarak hız kontrolü yapmak mümkündür.
Frekans invertörlerinde; aşırı yük, aşırı akım , düşük ve aşırı gerilim, aşırı sıcaklık, kısa devre vb. korumalar bulunmaktadır. Frekans invertörleri ; şebeke gerilimlerini doğrultur , şebekede meydana gelen bütün gerilim dalgalanmalarını , pikleri , zarar verici elektrik akıntılarını, donanım mekanizmalarında bulunan kondansatör ve bobinler yardımıyla emer, filtreleyip temizler.Bu özellikleri sayesinde kullanılan asenkron motorun ömrü uzatılmış olur. Bunun yanında frekans invertörüne acil durdurma aygıtı takılıp uygun donanımlar hazırlandığı sürece sistemde meydana gelebilecek herhangi bir aksiyonel durumda cihazınız kendisini ve motorunuzu koruma altına alabilir.
Günümüzde birçok inverter artık PLC fonksiyonu ile birlikte üretilmektedir. İnvertörlerin bu akıllı uygulamaları sayesinde asenkron motorunuzu istediğiniz gibi dans ettirebilir, PID metodu ve MASTER-SLAVE gibi bir çok sayısız uygulamayı inverterlerle yapabilirsiniz. Frekans invertörleri taşınan ürünün hassasiyeti göz önüne alındığında ; yumuşak kalkış ve yumuşak duruş özelliği , ayarlanabilir rampa süreleri , motorun anlık akım-gerilim-frekans eğrilerinin takibi , PLC donanımı eklendiği takdirde anti-sway, anti-grab ve yüke göre hız kontrolü, anlık hata kodları, motor tanıma özellikleri ve kalitesiyle Arnikon Mühendislik ve Vinç Sistemleri’nin vazgeçilmezi arasında girmiştir.
Arnikon Mühendislik ve Vinç Sistemleri olarak yeni nesil teknolojiye ve kalite standartlarına uyumunu desteklediğimiz frekans invertörlerinin ; vincin kurulacağı proje sahasının ortam şartları ve iş güvenliğini dikkate aldığımız da elektriksel donanım grubumuzun bir numaralı ürünü olduğunu belirtmek isteriz.
Akıllı vinç sektöründe hala devam eden AR-GE çalışmalarımız doğrultusunda, Plc-Frekans İnvertörü-Motor ve Frekans İnvertörü-Motor donanımlarını firma olarak benimseyerek , standart vinçlerimizin tamamında Frekans İnvertörü ile Motor kontrollerini ; özel tasarım akıllı vinçlerimizde ise ; Plc ile Frekans İnvertörü-Motor kontrollerini yapmaktayız.

Akıllı Vinçler, Akıllı Çözümler
13     Admin     MAKALE     09/10/2020       915

Akıllı Vinçler, Akıllı Çözümler

Üç yıllık araştırma ve geliştirmeden sonra, akıllı vinç imalatı artık başladı.
Bu tür vinçlerin, insan müdahalesi olmadan tam otomasyon, akıllı güvenlik izleme, salınım önleme, çarpışma önleme, otomatik hız ayarı, otomatik konumlandırma, akıllı yük, senkronizasyon ve halat çekme önleme vs. gibi çeşitli akıllı işlevleri gerçekleştirebilen en gelişmiş akıllı kontrol sistemlerinden biridir. Salınım kontrolü, Köprü ve araba hızlanmasını ve yavaşlamasını kontrol ederek yük salınımını sınırlar. salınım kontrolü, daha hızlı yük taşıma ve daha hassas konumlandırma sağlar. bu özellik aynı zamanda yüke, vince ve çevredeki alana zarar verme riskini de azaltır. Aktif salınım kontrolü, mevcut yük salınımını da azaltmak için tasarlanmıştır. Takılmayı önleme; kanca, askı veya yük yanlışlıkla bir şeye takılırsa tüm vinç hareketini durdurmak için tasarlanmıştır. Bu güvenlik işlevi, yükleri taşırken tehlikeli durum riskini azaltır ve yükün, vincin ve çevredeki alanın hasar görmesini önlemeye yardımcı olur. Uyarlanabilir hız aralığı (asr) ve genişletilmiş hız aralığı (esr) size vincinizin hızını optimize etme fırsatı sunar. boş bir kanca, yüklü bir kancanın iki katı hızda hareket ettirilebilir ve operatörün vinci kontrol etmek için en verimli yolu seçmesine olanak tanır. değişken kaldırma hızları, yavaş hızda çalışma sırasında doğruluk ve daha hızlı çalışma sırasında daha kısa yük döngüsü süreleri sağlar. Destekli yük döndürme, halatları düz tutarak ve yandan çekmeyi ortadan kaldırarak yükün döndürülmesine yardımcı olur. bu işlev, en zorlu vinç işlemlerinden birini daha basit ve daha az riskli hale getirir. bu özelliğin faydaları daha hızlı yükleme çevrim süreleri, daha uzun vinç ömrü ve sadece vincin kullanımını kolaylaştırır. Kanca merkezleme, köprüyü ve arabayı otomatik olarak doğrudan yükün üzerine konumlandırarak kaldırma sırasında yandan çekmeyi önlemek için tasarlanmıştır. bu özellik, vincinizin bileşenlerinde daha az aşınma ve yıpranma, daha hızlı yükleme süresi ve kullanım kolaylığı anlamına gelir. Kaldırma senkronizasyonu, kancaların konum farkını izler ve kontrol eder ve her bir vincin hareketini senkronize eder. bu işlev, aynı anda iki vinç kullanıldığında daha fazla doğruluk sağlar. Korunan alanlar ve çalışma sınırları, vincin girmesine izin verilmeyen üretim makineleri veya depolama alanları gibi korumalı bölgelerin tanımlanmasına izin verir. çalışma sınırları, vincinizin otomatik olarak durmak üzere tasarlandığı geçici "sanal duvarlar" oluşturur. bu işlevler, vinç ile vincin yakınındaki değerli ekipman arasındaki çarpışmaları önlemeye yardımcı olur ve böylece güvenliği artırır ve olası hasarları önler. Ani yükün önlenip, aynı zamanda yükün yumuşak bir şekilde kaldırmasını sağlar. Kaldırma sürücüsü yükün ağırlığını izler ve yük aniden kaldırılırsa, yük kaldırılana kadar kaldırma hızını otomatik olarak azaltır. Bu özellik, vincin çelik yapısının ve mekanik parçalarının ömrünü uzatarak yüke ve vince gelen ani darbeleri önlemek için özel olarak tasarlanmıştır.
Sonlu Elemanlar Metodunun Vi̇nç Uygulamalarındaki̇ Yeri̇ Ve Önemi̇
12     Admin     MAKALE     10/09/2020       759

Sonlu Elemanlar Metodunun Vi̇nç Uygulamalarındaki̇ Yeri̇ Ve Önemi̇

Sürekli gelişen ve yenilenen endüstri dünyasında, mevcut teknolojiye ayak uydurmak için çeşitli mühendislik metotlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan biri de hiç şüphesiz ‘SONLU ELEMANLAR METODUDUR ‘. Statik, Dinamik, katı ve esnek analizlerin yapılabildiği bu metotlar mühendislik ve imalatın, teorik ve pratiğin bir araya gelerek, optimum düzeyde ve maksimum verimlilikte tasarımlar ve projeler oluşturan metotlardır. Arnikon Mühendislik olarak, imalatını yaptığımız, Çift Kiriş Gezer Köprülü Vinçler, Tek Kiriş Gezer Köprülü Vinçler, Pergel vinçler, Portal Vinçler, Transfer Arabaları, Yük Asansörleri ve Özel Tasarım vinçlerin üretiminde kullanmış olduğumuz Sonlu Elemanlar Metodu ile analizleri yapılarak, müşterilerimize ‘ARNİKON MÜHENDİSLİK’ güvencesi ile teslim edilmektedir.

Kurulduğumuzdan bu güne kadar Kalite Güven İstikrar prensibimizden taviz vermedik.

çünkü her bir müşterimizin en iyisine layık olduğu biliyoruz. Ürettiğimiz her Vinç_Sistemi bizi temsil eder ve doğal referanslarımızdandır. Memnun müşterilerimizden bazıları...