Teker bloklarının yürütme si̇stemleri̇ne etki̇leri̇ ve önemi̇

Teker bloklarının yürütme si̇stemleri̇ne etki̇leri̇ ve önemi̇

Devamlı mukavemete (dinamik/statik) maruz kalan yürütme sistemlerinin en önemli donanımlarından biri Teker Bloklarıdır.

Yürütme sistemlerinin çalışmasını doğrudan doğruya etkileyen konstrüktif istekler ön planda tutulmalıdır. Çünkü, bu istekler krenin maksimum yükleme hali ve maksimum yürütme hızında hedeflenen etkin başarıya ve yüksek performansa ulaştırılacağı düşünülmektedir.

Böyle bir öngörüyle, işletme emniyeti, yeterli ömür, montaj/demontaj esnasında kolaylık, sessiz çalışma, kolay bakım/yağlama, vb. gibi istekler her bir yürütme sisteminde bulunması gereken niteliklerdir.
Bu niteliklere ulaşabilmek için yürütme sistemlerinin çalışma esnasında maruz kaldığı olumsuzluklar (Örneğin; ray bozuklukları, yataklama hataları, imalat hataları vb.) ve montaj/demontaj aşamasında yaşanabilecek problemler çözüm odaklı düşünülmelidir.

Bu amaçla söz konusu problemler göz önünde bulundurularak yürütme sistemleri için Teker Bloğu tasarım ve mühendislik ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Ar-Ge ürünü olan Teker Blokları, tamamen yerli tasarım ve özel dizayn olan monoblok gövde olarak üretilmiştir.

Monoblok gövde olarak üretilmesi montaj/demontaj sürecinde kolaylık sağlamaktadır. Alternatiflerine göre daha sessiz ve hassas bir yataklama sistemine sahip olmakla rulman, teker ve dişli kutusunun ömrünü arttırmakta, ayarlanabilir teker merkezi sayesinde Ray bozukluklarının olduğu yerlerde, merkezlerde +/- 15 mm hareket imkanı sağlamaktadır.

Bu değerlendirmeler sonucunda ve hedef kitleden aldığımız olumlu geri dönüşler sayesinde, yürütme sistemlerinde bulunması gereken istekleri Teker Blokları’nın karşıladığı, hedeflenen etkin başarıya ve yüksek performansa ulaştırdığı kanısına varmaktayız.


Lütfen Bize Yazın

Mesajınız tarafımıza iletilmiş olup en kısa sürede size geri dönüş yapacağız. İlginize teşekkür ederiz.